X
تبلیغات
"بچه های نجف آباد"بچا نجب باد"

"بچه های نجف آباد"بچا نجب باد"
روی به سوی شهری پیشرفته و سبز 
قالب وبلاگ
لینک دوستان
پيوندهای روزانه
چت باکسپیش بینی وضعیت آب و هوای نجف آباد در 45 روز آینده
http://www.accuweather.com/en/ir/najafabad/208200/current-weather/208200


موضوعات مرتبط: هواشناسی
[ دوشنبه نهم دی 1392 ] [ 11:51 ] [ حامد علی اکبری ]

برای مشاهده ی مطالب دیگر وبلاگ به آرشیو ماهانه ی وبلاگ مراجعه کنید.
این پایگاه در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی ثبت شده است و
تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

(استقلال آزادی جمهوری اسلامی)
 
منتظر نظرات خوب و سازنده شما هستیم.
از طریق بخش نظرات وبلاگ یا
از طریق بخش "تماس با من" در بالای وبلاگ
 
اهداف تیم بچه های نجف آباد:
 
1.معرفی شهر نجف آباد در تمامی ابعاد به مردم کشور و جهان
2.انعکاس مشکلات شهر و مردم به گوش مسئولین شهر
3.محوریت قرار دادن بحث محیط زیست و میراث فرهنگی شهر در وبلاگ
4.معرفی سایت ها و وبلاگ های همشهریان در موضوعات متفاوت
5.بحث موثر و کارآمد میان همشهریان پیرامون یک موضوع
6.ایجاد روحیه و تزریق اطلاعات در مورد شهر به همشهریان جهت معرفی به هموطنان
7.معرفی مشاهیر ، بزرگان و عالمان دیار نجف آباد
8.معرفی آداب و سنت های شهر نجف آباد

دوستان عزيز كه تمايل به همكاري با گروه وبلاگ را دارند مي توانند
                                                                            
 از طريق نظرات همين پست يا
                                                                                               
شماره تماس(09307861958) با ما ارتباط برقرار كنند و اعلام همكاري نمايند.


زمينه هاي همكاري:

عكاسي با موضوعات شهري

مقاله هاي مرتبط با شهر شامل معرفي ، مشكلات و ...

طراحي لوگوي مناسب

طراحي نظرسنجي
 
طرح مشكلات شهري


منتظر همكاري شما با ما هستيم.
[ شنبه بیست و سوم دی 1391 ] [ 17:40 ] [ حامد علی اکبری ]

 قنات شیربچه خداحافظ


متاسفانه مدتی است قنات شیربچه در مرکز نجف آباد نفس های آخر را می زند و هیچ کس خود را موظف به حفظ آن نمی داند و می گذرد که خاطره ی خنکای آب آن و ویراب درون زمین آن به تاریخ نه چندان خوب شهر بپیوندد. شیربچه یکی از فرزندان صندل بزرگ زرتشتیان نجف آباد بوده که بعد از حفر قنات صندل توسط پدرش در نجف آباد اقدام به حفر قناتی دیگر در مرکز نجف آباد از غرب به شرق می کند. و این قنات را گذشتگان ما حفظ کرده اند و اینک نوبت ماست اما دست طمع دنیاپرستان ارگان های شهر نمی گذارد این قنات و ویراب آن به روی مردم شهر و کشور باز شود و لذتی بسی بالا از آن برده شود فقط کارمان شده شعار و شعار اما امان از یک ذره عمل... ارگ صفا و عصارخانه ی اخلاقی در خطر تخریب ، ارگ شیخ بهایی در خطر تغییر کاربری و پنگ خانه هم توسط شهرداری (ببخشید بهتر است بگوییم دهیاری) تخریب شده و اینک نوبت قرعه ی روزگار به قنات درون شهر خورده که با ادامه پروژه ی زشت شهری (پارکینگ میرداماد) تخریب شود.... و این است نگاهی گذرا به تاریخ پرفراز و نشیب شهرمان نجف آباد. که تشنه ی مسئولین وظیفه شناس است که گویا قسمت مردم شهر نمی شود و بس ...


با تشکر از آقای مرادی مدیر هفته نامه آرمان جوان (http://www.armanjavan.blogfa.com)


موضوعات مرتبط: آثار تاریخی، محیط زیست، حرف دل
[ یکشنبه سی و یکم فروردین 1393 ] [ 17:21 ] [ حامد علی اکبری ]

به نظر شما


لزوم درختكاري در شهر نجف آبا چقدر مهم است؟


و چه ارگان يا مسئوليني مسئول اين امر هستند؟


و مردم و حتي خود ما چه وظيفه اي داريم؟


نظرات خود را درباره ي اين پست بيان كنيد تا به نام خودتان در اين پست قرار گيرد.

1.بانويي ازهمين ديار:درموردمبحث درختكاري بايدخدمت تون عرض كنم كه متاسفانه علاوه برشيرين كاري هاي شهرداري درسطح شهرمبني برقطع درختان بايدصدوراجازه نامه تغييركاربري اراضي كشاورزي وباغات به مجتمع هاي ويلايي،تالارپذيرايي وحتي كارگاهي ومواردديگرهم اشاره نمود،متاسفانه شاهدهستيم كه به دليل رشدجمعيت ونيازبه مسكن باغات اطراف نجف آبادازهمه طرف موردهجوم ساخت وسازهاقرارگرفته اندواگرباهمين سرعت پيش بريم درآينده اي نه چندان دورديگه هيچ باغي وجودنخواهدداشت كه درخت هاي اونها بتونن هواي آلوده شهرمون روحداقل كمي پاك وتميزنگه دارن وحتي خيلي ازميوه هاي مرغوب شهرمون اعم ازآلووآلوچه وگيلاس واناروبادام وغيره به كتاب افسانه هاي عهدقديم نجف آبادخواهدپيوست،ازطرف ديگه اين باغهاوكوچه باغهايادگاراني ازاجدادونياكان وپيران باصفاي شهرمون هستن كه خيلي ازاونهااكنون درزيرخاك آرميده اندوبابت به ثمرنشوندن تك تك اين درختان رنج هاي زيادي متحمل شده اندوبرماست كه اين ميراث گرانبهاوزيباروبه خوبي نگهداري ونگهباني كنيم وبه نسل هاي بعدخودمون بسپاريم.به جاي اينكه هكتارهاهكتاربيابون خداروفنس وديواركشي وسيم خارداربزنين وروش تابلونصب بشه مربوط به فلان ارگان دولتي وبهمان ارگان خصوصي وبعضاسراين كارهم باهمديگه مسابقه بذارين اونهاروبه زمين هاي درختكاري شده وباغ تبديل كنين تاحداقل اگه باغهاي قديمي مون ازبين رفتن دلمون خوش باشه كه جاي ديگري باغ هاي جديدي درحال به وجودامدن هستند.
هرچنداميدوارم اين جزع فزع هاي مابه گوش مسئولين برسه وحداقل توي گوش يكيشون بندبشه وراه به جايي ببره ولي ظاهرابايدگفت: "گوش اگرگوش تو وناله اگرناله من،انچه راه به جايي نبردفرياداست"

2.

3.

4.

5.

....


موضوعات مرتبط: محیط زیست، نظر سنجی
[ یکشنبه هجدهم اسفند 1392 ] [ 14:33 ] [ حامد علی اکبری ]
به گزارش دوستدران میراث فرهنگی و به نقل از سایت فکر سبز :

صبح روز جمعه تعدادی از دوستداران طبیعت شهرستان نجف آباد به منظور سرکشی به درخت های جابجا شده از خیابان شریعتی و خیابان گلبهار به محوطه کنار خزانه رفتیم. شوربختانه به صحنه ای دلخراش که به نوعی عوام فریبی می ماند، برخوردیم. از ۱۲۰ درخت جابجا شده در خیابان شریعتی غربی، تنها ۳۳ اصله کاشته شده بود. پس از گشتی کوتاه در میان سرشاخه های حاصل از هرس درخت ها (که بایستی اشاره کرد در برخی موارد آن هم غیر اصولی است)، به جنازه ده ها اصله درخت توت و چنار که ارزش اقتصادی بالایی دارند برخوردیم. رویه شهرداری تغییر کرده است. در گذشته درخت ها در محل اره می شدند ولی با تغییر مدیریت ها، با ماشین آلات هزینه بر جابجا می شوند و در خزانه دور از چشم مردم (که ساده لوح می پندارندشان) قطعه قطعه شده و آماده فروش می گردند.

بعد از تخریب پنگ خانه ی باغ نو که به راحتی تخریب شد حالا آقای منتظری

دست به ابتکار عمل زد.

عوام فریبی و تبلیغات رسانه ای در برنامه ی رادیو نجف آباد

آخر امر بخای حساب کنی شهرداری برای شهر

هیچ کار مفیدی انجام نمیده.

حالا هرکی تو پست شهردار باشه.

رفت پشت میز شهرداری ..... روز از نو روزی از نو

یه روز خندان و یه روز منتظری و روز بعد یکی دیگه

قصه مردم نجف آباد و به اصطلاح شهرداری اون شده:

قصه ی کلاغ و روباه مکار!

نحوی عمل شهرداری برا اولین بار تو کشور باید ثبت بشه

باورتون نمیشه ببینید:

1.دعوت از دوستداران میراث فرهنگی در محل مورد نظر

2.کندن تقریبا اصولی درختای خیابان شریعتی

3.انتقال آنه به محل مورد نظر

4.کاشتن 20 درصد از انها جلوی چشم مردم

5. ومورد آخر: 80 بقیه برش داده میشه تا عزیزان شهرداری چوباشو بفروشند

و یه پولی تو جیبای سوراخشون سرازیر بشه.


نه واقعا خنده دار نیستتراژدی نابودی درخت‏ های خیابان گلبهار و شریعتی به بهانه جابجایی توسط شهرداری نجف آبادموضوعات مرتبط: محیط زیست، مشکلات و انتقادات
[ سه شنبه بیست و نهم بهمن 1392 ] [ 17:32 ] [ حامد علی اکبری ]
مهران: سلام آقا حامد.
افتخار می کنم که یک آدم دلسوز تو این شهر پیدا شد که به جای مسخره کردن لهجه زیبای خودش و همشهری هاش به حل مشکلات شهرمون فکرکنه و مهمتر از همه جرات مطرح کردن آنها را داشته باشه و مثل خیلی ها نگه به من چه.واقعا ممنونم.

ما هم هر روز با مشکلی به نام راننده واحد بی غیرت و دلسنگ مواجهیم.لطفا صدای مارا به شهرداری برساید.بارها سوار واحد 116 شدم که به دبیرستان منتظری بروم.این واحد مشتری های ثابتی داره که با دو بار سوارشدن می شناسیشون.اما یکی از راننده ها بعد از دوسالی که روی این خطه نه ایستگاه ها را یاد گرفته نه مسافران را . هیچ وقت درب عقب را برای خانم ها باز نمیکنه تا آن ها از بین 22 مسافر پسر که هر روز صبح سوار میشن رد بشوند و چندتا متلک گوش کنند.تازه در بین راه اتوبوس را نگه میداره تا به راننده های خانم فحش بده و متاسفانه دوستان من بخندند و مثل خودش خرکیف شوند.در روز برفی دانش آموزی را که کارت بلیط ندارد پیاده می کند.واحد را برای خانمی که بچه به دست می دود نگه نمی دارد.وقتی هم که مردم اعتراض می کنند با بی ادبی تمام جواب می دهد.بهش چندین بار تذکر دادم ولی همچنان تخمه می شکنه و خودش را به کری می زند.بارها صدای نفرین خانم ها بلندشده.تلفن به شرکت واحد،شهرداری و سایت این شرکت بی مسئولیت هم اثری نکرد.از این همه بی غیرتی به تنگ اومدم.


(پاسخ:)


سلام. آقا مهزان عزیز دل.میدونم کدوم راننده رو میگی من خودم هم خونمون توخیابون سپیدار روبروی دبیرستانه متظریه و بعضی اوقات که از دانشگاه آزاد با اتوبوس میام از چهاراه بازار سوار این اتوبوس میشم. تا برسم خونمون  دیدم که دانش آموزای دبیرستان  منتظری به طور بسیار بد به اتوبوس هجوم می آورند وحتی اجازه نمی دهند تا خانم ها یا آقایان داخل اتوبوس پیاده شوند.
تازه چندی پیش میخاستم سوار اتوبوس بشم کارت اتوبوسم شارژ نداشت با یه اخلاق بدی همون راننده بهم گف برو کارتتو شارژ کن تو چهار راه بازار یه پیرمرد چقری  ما نشسته بودم تو کیوسک . تقزیبا حدود 80 سالشه تا اومدم به این حالی کنم کارتمو شارژ کن این شخص بی هویت گازشو گرفت رفت
قبلا همین آقا تو خط دانشگاه کار می کرد که با داد و غال دانشجو ها بردنش به واحد 15 خرداد و ما دانشجو ها از شرش راحت شدیم. حالا هم اومده سراغ دانش آموزها!

دیدم که تا حالا باهاش خانوما درگیر شدند. از یه فرد معتاد بیش از این انتظار نیست

من حاضرم مشکل شما رو پوشش بدم فقط چند تا از بی ادبیهاشو عکس بگیرید وبا چند تا از شاکی هاش صحبت کنید وبرای من بفرستید . خودم اگه وقت کردم ازش عکس میگیرم. اگه فیلم هم گرفتید که خیلی خوبه. دلیلش اینه که باید چند تا منبع و مدرک داشته باشم و مطمئن باش هر روز کارمندای شهرداری به وبلاگ سر می زنند و می بینم و نظر هم میدن.

این اولین پیغام از همشهریان نیست حدود 10 نفر دیگه هم میل یا نظر دادن و از این مشکل گله داشتند.

شهرداری و سازمان اتوبوسرانی به مشکل مردمی که از این خط استفاده می کنند رسیدگی کنند و گرنه...

( اینم شماره ام اگه کار داشتی یا سوالی :09307861958  )

نمیخام کسی رو ضایع کنم اما وقتی هیچکسی پاسخگو نیست باید دست به کار شد...

موفق باشید...


موضوعات مرتبط: مشکلات و انتقادات، حرف دل
[ سه شنبه بیست و دوم بهمن 1392 ] [ 14:21 ] [ حامد علی اکبری ]
در یک بیابان خوفناک که درنگ در آن مرگ را در پی داشت! روزی از طرف شاه عباس صفوی یک بار لیره به طرف نجف در حرکت بود که می بایست از این بیابان خوفناک می گذشت. در محل شهرداری فعلی که قبلا جای آن یک عمارت بود شترها با بارشان می خوابند، شیخ بهایی که در آن زمان یکی از بزرگان شهر اصفهان بوده به طرف ساربان می رود و وقتی می فهمد بار شترها لیره است رو می کند به ساربان و می گوید هرکاری که به شما می گویم انجام بده. ساربان با تعجب می گوید ای شیخ چه کاری را باید انجام بدهم؟

شیخ گفت: بار شترها را خالی کن سپس شترها را بلند کن و دوباره بارها را سوار شترها کن و بعد به شاه پیغام بده که شترها دیگر بلند نمی شوند. ساربان همین کار را کرد. شاه عباس، شیخ بهایی را احضار کرد و جریان را از او جویا شد. شیخ بهایی گفت: فکر کنم این بار بیشتر به درد این مکان می خورد تا به نجف؛ شاه عباس گفت: برای چه این حرف ها را می زنی؟ شیخ بهایی گفت: به خاطر این که این پولها باعث آبادانی این بیابان می گردد و حداقل چند خانوار می توانند در این جا زندگی کنند و به کشت و کار بپردازند. شاه عباس که قانع شده بود فکری کرد و گفت پس در این مکان یک زندان می سازیم تا هم زندانی ها جایی برای زندگی داشته باشند و هم این لیره ها به زودی مصرف نشود.

به هر حال یک زندان بزرگ ساخته شد و به آن ها گفته شد هریک از شما باید یک گل سرخ و یک درخت چنار بکارید و ... که هنوز درختان زمان شاه عباس کم و بیش وجود دارد.

ایام محرم که فرا می رسید یک بگلر نامی که با شلاق به زندانی ها می زد و میگفت: بگویید یا حسین . زندانی ها هم به درد ناچار همه با هم می گفتند: نه به دل، نه به جان، به ضرب بیگلر یا حسین!

از جمله کارهایی که در زمان شاه عباس و شیخ بهایی انجام می شدساخت چند قلعه بود که یکی از آنها قلعه عصارخانه حسن آقا و دیگری قلعه پایین به نام حاج نوروز بود. و همچنین ساخت دو باغ بود به نام باغ وزیرها که مردم می بایست در آن جا کار کنند و مخارج روزانه ی خود را به دست آورند و دیگری باغ شاه که باید قسمتی از درامد باغ را به نجف اشرف و مقداری از آن را برای سادات مدینه می فرستادند که شاه عباس قسمتی از باغ را وقف سادات کرد و چنین گفت که هر کس در باغ دخالت کند سوار بر خوک شده، شمشیر کشیده و با پسیغمبر خدا جنگیده است.


و چنین شد که این شهر نجف آباد نام گرفت.

شهر من یادت عبادتگاه من / خاطراتت نغمه ی آگاه من

کوچه هایت جایگاه یادها / در فضایت نقشی از فریادها

خاطر بگذشته را یاد آورند / بوی گل را همره باد آورند

شهر دین و دانشی در روزگار / خاطر مردان نیکت ماندگار

در مسیر جنگ و خون و انقلاب / بود انوار تو همچون افتاب

شهر من شهر زنان نیک خو / در تلاش و کوشش و در جستجو

در مسیر تربیت زهرا رهند / شور عشق و شور هستی می دهند

پر صلابت لیک آرام و متین / بانوانی خوب و دریای متین

شهر من شهر شهیدان دلیر / در مسیر عشق و ایمان بی نظیر

باغهایت سبز و زیبا چون بهشت / جاودانی در مسیر سرنوشت

فرش زیبای تو را همچون گهر / می برندش مردم صاحب نظر

مغز و بادام تو می باشد بسی / رونق بازار بی دل واپسی

میوه انگور و انارت خوب و ناب / می برد برق از جمال آفتاب

مردمانت صادق و دریا دلند / دائما در رتق و فتق مشکلند

پهنهی دیوارهای کاهگلی / در وجودم می دمد نقش جلی

گل شده آیینه اما خام خام / می کند بر خاطراتم حجت تمام

برج و بارو را نگر معمار نیست / نیست او اینجا دگر انکار چیست

جان یقینا طالب دیدارهاست / فکر در اندیشه ی پندارهاست

دل کنون سر داده یک آهنگ شاد / تا دل کند از روزگاران سخت

بوی مرطوب بهاران آمده / خاطری از یاد یاران آمده

عطر اسفند اسفند است و کندر در فضا / یاد ارد مهد پاکی و صفا

نکهتش آرام بخش جان شده / بوی عطرش روح را درمان شده

روی دیوار بلند روبرو / می کند آن یاس با من گفتگو

در پناهش آن درخت بید شاد / می کند از راهیان عشق یاد

آن شقایق های سر در پای دوست / لاله ها با یادشان در گفتگوست

پیچک افتاده از بالای بام / می دهد بر رهرو این ره پیام

شهر من یادت عبادتگاه من / خاطراتت نغمه ی آگاه من

دوست دارم سرزمین پاک تو / ذره ذره خاک تا افلاک تو

صادقانه گویمت ای خاک پاک / همچو خورشیدی درونم تابناک


@شعر: استاد صدیقه مردانی@

درباره ی شهر همیشه جاودان نجف آباد


موضوعات مرتبط: اشعار، حرف دل
[ یکشنبه سیزدهم بهمن 1392 ] [ 11:31 ] [ حامد علی اکبری ]

با سلام.امروز حرف و بحثم متفاوت است. همانطور که می دانید متاسفانه از سال 85 تا کنون رنگ برف را

شهر نجف آباد به خود ندیده. از همین جا دعا می کنیم تا چشم ما هم به جمال برف زیبا روشن بشه.

این هم پیش بینی سایت هواشناسی FORECA برای چند روز آینده

خدایا چنان کن سرانجام کار تو خشنود باشی و ما رستگار.موضوعات مرتبط: هواشناسی، حرف دل
[ یکشنبه هشتم دی 1392 ] [ 13:42 ] [ حامد علی اکبری ]

انا لله و انا الیه راجعون. با نهایت تاسف و تالم درگذشت  حجت الاسلام مصطفی قاهری را به خدمت خانواده و بازماندگان این مرحوم و همه ی مردم شریف و حق جوی شهر نجف آباد تسلیت عرض می نماییم.

این روحانی مومن و متدین و خیر نیک اندیش در سال 1309 در نجف آباد چشم به جهان گشود. تحصیلات حوزوی خود را در حوزه های علمیه ی نجف آباد ، اصفهان و قم نزد اساتیدی همچون حسینعلی منتظری ، روح الله خمینی ، غلامحسین منصور ، نعمت الله صالحی ، محمد حسن عالم و علامه طباطبایی به پایان رساند وی همچنین به شغل شریف معلمی نیز مشغول بود.

ایشان از اولین روزهای پیروزی انقلاب کارهای خیر زیادی در روستاها و شهرهای شهرستان نجف آباد انجام دادند. از جمله کارهای ایشان می توان کمک به تکمیل حوزه ی علمیه ی بزرگ نجف آباد و تاسیس حسینیه ی نجف آبادیها در شهر مشهد مقدس اشاره نمود. همچنین ایشان در خیریه ی قمربنی هاشم نجف آباد در کنار مرحوم مهندس اسدالله ولایتی به کمک به نیازمندان و بیماران مشغول بودند.

روحشان شاد و یادشان گرامی باد.

جمعی از بچه های نجف آباد


موضوعات مرتبط: پیام تسلیت
[ شنبه سی ام آذر 1392 ] [ 8:50 ] [ حامد علی اکبری ]

به نظر شما چرا مردم شهر ما به آثار تاریخی و محیط زیست و


باغات خود بی وفا شده اند و توجهی به آن ها ندارند؟


و چه راهکاری برای آن پیشنهاد می کنید؟


و مسئولین مربوطه چه وظیفه ای دارند؟


نظـــرات شــــما دوستان عزیز در آخــــر پســـت درج می گــــردد.

نظرات شما:


1.مهسا:مسئولین وظیفه دارند این آثار را حفظ و مرمت کنند تا آیندگان با فرهنگ خود بیشتر آشنا شوند.

2.علی:متاسفانه خشکسالی ها و مدیریت غلط مسولان باعث شده فضای سبز شهری و باغات از بین رود.

3.امید: مشکلات اقتصادی در چند سال اخیر

4.

5.


موضوعات مرتبط: نظر سنجی
[ شنبه نهم آذر 1392 ] [ 9:20 ] [ حامد علی اکبری ]
متن نظر:

سلام علیکم . ضمن عرض تشکر از طرح مشکلات شهری . لطفا بجای ایراد الفاظ رکیک همچون ( بی عقل ) که مشمول ماده 107 قانون شهرداریها و ماده ... قانون مجازات اسلامی میباشد شایسته است نظرات سازنده درج و پیشنهاد و راهکار ارائه فرمایید که بنظر میرسد شهرداری در حد وسع و توان خود فعالیتهای مثمر ثمری را برای شهروندان انجام داده . نقد و انتقاد همواره بایستی سازنده باشد نه بر اساس تخریب نهادی مردمی با کارکنانی صدیق و زحمتکش و مدیرانی لایق .

پاسخ:

با تشکر از بعضی از کارمندان زحمتکش شهرداری نجف آباد. اول فکر کنم واژه ی بی عقل توهین نمی باشد و دوما خود شما عقل را حکم کنید که تخریب این اثر کاری شایسته بود. آن قدر شاخ و برگ ندهید و آن را لفظ رکیک خطاب نکنید. در این جا دو حالت وجود دارد یا شما از عاملان تخریب اثرهای تاریخی در شهر هستید که ما را تهدید می کنید یا از پرسنل خدوم شهرداری هستید. همان قانون من در آوردی که به شما اجازه ی تخریب می دهد همان قانون هم مسلما به ما اجازه می دهد که مشکلات شهر و واقعیت ها را در فضایی سازنده مطرح کنیم. در زمان شهرداری آقای نفری شهرداری نجف آباد خیلی بهتر از زمان آقای خندان بود چون ایشان زمینه ی پیدایش پارک کوهستان و خرید ارگ شیخ بهایی را انجام داد که از همین جا دست ایشان را به گرمی می فشاریم اما آقای خندان از افتخارات ایشان هرچه بگویم کم است!! قطع درختان شهر ، حل نشدن مشکل آسفالت شهر و ... و حال نوبت آقای منتظری شهردار جدید که در طی این 4 سال خود را نشان دهد آغاز ریاست ایشان بر شهرداری مواجه بود با تخریب تنها ساعت آبیاری جهان و البته تلاش هایی برای پرداخت معوقات شهرداری و مهار آبهای سطحی. کاش در شهرداری تعدیل نیرو انجام می گرفت و افرادی دلسوز و بومی وارد شهرداری می شدند. در دوران آقای خندان وقتی سری به شهرداری می زدی از همه اقوام ترک و لر و گرج می دیدی و از نجف آبادیها خبری نبود. خوشبختانه شورای جدید شهر این باند بازی ها و گردش چند شهردار در استان را شکست و برای اولین بار در کشور یک شهردار از خود مردمش برگزید.

منظور شما از مدیر لایق چه کسی است همان آقای سلیمان نژاد قبلی که مردم دل خوشی از او نداشتند. عزیزم مخاطب ما کسانی است که نظر مردم برایشان اهمیتی ندارد و هرچه بخواهند و زورشان برسد در شهر می تازند.

در آخر باید بگویم نقد و انتقاد ما کاملا آزاد و سازنده است و طبق سیره و روش علی ابن ابیطالب در خطبه 206 نهج البلاغه قصد هیچ گونه توهین حتی به دشمنان را نداریم جمع را مخاطب قرار می دهیم تا متذکر شوند نه شخص. دلم برای شهر عالمان و شهیدان می سوزد که به روستایی بزرگ بدل شده و وقتی به کوچه ها و خیابان های آن سر می زنی خبری از شهرنشینی نیست....

با تشکر فراوان از دوست عزیز

مدیریت وبلاگ


موضوعات مرتبط: پرسش و پاسخ، مشکلات و انتقادات
[ شنبه دوم آذر 1392 ] [ 8:20 ] [ حامد علی اکبری ]

نکته: این دو معضل در سطح شهر به پیشنهاد همشهریان طرح شد و عکس هایی از آن تهیه شد.


نتیجه:نجف آباد فاقد شهرداری است و شبیه به یک روستای بزرگ


با یک دهیاری ناکارآمد و بی خیال است.


معضل اول: آسفالت نداشتن کوچه پاک نهاد در خیابان دانش و


وضعیت نامناسب آن برای ساکنین


معضل دوم:جمع شدن آب باران به مقدار زیاد


در ابتدای خیابان محمد رسول الله


نبودن جوب آب برای مهار آبهای سطحی
موضوعات مرتبط: مشکلات و انتقادات
[ پنجشنبه سی ام آبان 1392 ] [ 12:46 ] [ حامد علی اکبری ]
تیم وبلاگ بچه های نجف آباد در گذشت خیر نیک اندیش نجف آباد مهندس اسدالله ولایتی را به خانواده این عزیز سفر کرده و همه ی مردم شریف و عزیز شهر علم و ایثار نجف آباد تسلیت عرض می کند. ایشان در دوران عمر خود پناه نیازمندان و بیماران صعب العلاج بودند و با تاسیس انجمن بزرگ خیریه قمر بنی هاشم التیامی بخشیدند به درد هزاران بیماری که به علت هزینه های سرسام آور درمانی خود به نیاز روزانه ی خود محتاج و نیازمند بودند.

مجلس شب هفت بزرگداشت آن پدر گرامي و خيرانديش نيكوكار

روز چهار شنبه همزمان با تاسوعای حسینی در حسینیه اعظم نجف آباد

راس ساعت 8:30 تا 11:30 برگزار مي گردد.

مهندس اسدالله ولایتی(موسس خیریه قمر بنی هاشم و رئیس شرکت گازسوزان)


روحشان شاد ویادشان گرامی بادموضوعات مرتبط: پیام تسلیت
[ یکشنبه نوزدهم آبان 1392 ] [ 9:50 ] [ حامد علی اکبری ]


همان طوری که خبر داریدآخرین ساعت آبیاری(پنگ خانه ) دنیانیز از بین رفت...
فقط یه کلام بگم و تموم...


آقای پزشکی به اصطلاح رئیس شورای شهر


و آقای منتظری شهردار نجف آباد


و آقای محمودی فرماندار نجف آباد


شما باید به آیندگان درقبال این اقدامات پاسخ گو باشید.

کاش سخنان دروغ حفاظت از میراث فرهنگی

و محیط زیست نمی دادید و بعد تخریب می کردید.

ای مردم فرهنگ دوست نجف آباد در آینده ای نزدیک

باید شاهد تخریب برج های دوقلوی صفا و

عصارخانه اخلاقی توسط کارکنان و پیمانکاران پول پرست باشید.

همانطور که مشاهده می کنید این شهرداری و شورای شهر

نه چندان کارآمد و خوب نشد بلکه بدتر از قبل شد.

دلیل آن این است که همچنان عوامل فاسد و بی عقل شهرداری

همچنان بر امور شهر نفوذ دارند.

امان از بی سوادی...دکتر و مهندس بی سواد تو نجب باد فراوونه

فرجام در روزی که شایسته است روز فقر فرهنگی در

 تقویم کشورمان یا همان ۸ آبان ثبت شود،

پنگ خانه باغ نو شهرمان به دار مجازات زمانه نامهربان

 آویخته شد تا مبادا خاری در چشم نابخردان باشد!

متن خبر از ساین انجمن دوستداران میراث فرهنگی:


آخرین نمونه از پنگ‌خانه‌های قاجاری در کشور، شب گذشته تخریب شد.


مدیر انجمن دوست‌داران میراث فرهنگی شهرستان نجف‌آباد در گفت‌وگو خبرنگار میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با تأیید این خبر اظهار کرد: نیمه‌شب گذشته، شهرداری نجف‌آباد با حکم دادستانی، پنگ‌خانه‌ی «باغ نو» (سازه‌هایی که در قنات‌ها برای استراحت و تقسیم آب کشاورزان به کار می‌رفتند) را تخریب کرد تا کار تعریض یک بلوار را در این شهرستان به سرانجام برساند.

به گفته‌ی حسین نجفی‌پور، از صبح امروز جمعی از علاقه‌مندان و دوست‌داران میراث فرهنگی شهرستان نجف‌آباد با تجمع در مقابل فرمانداری، خواستار ملاقات با فرماندار شده‌اند، ولی تا کنون اجازه این ملاقات به آن‌ها داده نشده است.

به گزارش ایسنا‌، از اوایل امسال، شهرداری نجف‌آباد برای تعریض بلوار ولیعصر (عج) در بخش جنوبی این شهرستان، طرحی را به اجرا گذاشت و با ساخت بنایی معاصر، مشابه پنگ‌خانه‌ی قاجاری در یک متری بنای قدیمی، قصد تخریب آن را داشت؛ اما تا روز گذشته، دوست‌داران میراث فرهنگی با تشکیل زنجیره‌ی انسانی و دیگر اقدامات، برای حفاظت از این بنا تلاش کردند، اما شهرداری سرانجام موفق به تخریب آخرین نمونه از پنگ‌خانه‌های قاجاری ایران شد.

از این نوع پنگ‌خانه فقط دو نمونه در ایران باقی مانده بود که نمونه‌ی قاجاری آن شب گذشته تخریب شد و نمونه‌ی صفوی آن نیز در چند متری بنای قاجاری قرار دارد.

با توجه به این‌که در قدیم، ابزار و تجهیزاتی مانند ساعت برای تعیین زمان آب‌رسانی و تعیین سهم هر کشاورز از آب در دسترس نبود، کشاورزان محلی روش خلاقانه‌یی برای تقسیم‌بندی آب زراعی ابداع کرده بودند که این عمل در محلی به نام «پنگ‌خانه» انجام می‌شد. پنگ‌خانه‌ها مکان‌هایی در میان زمین‌های کشاورزی و در نزدیکی منبع آب بودند که به‌صورت ایوانی نسبتا کوچک ساخته می‌شدند و یک نفر معتمد کشاورزان به نام میراب (امیر آب) در آنجا بود.

در پنگ‌خانه، چند جوی از کنار هم می‌گذشتند و «میراب» تقسیم آب در آن محل با توجه به واحدهای زمانی مشخص (پنگ)، آب را برای آبیاری زمین‌های متفاوت تقسیم می‌کرد. روش تقسیم آب به این صورت بود که ظرف فلزی کوچکی که به آن پنگ می‌گفتند و سوراخ‌ریزی در ته آن بود، روی سطح آب قرار می‌گرفت. به مرور زمان، آب از سوراخ بالا می‌آمد و در یک بازه‌ی زمانی مشخص که ظرف فلزی پر از آب می‌شد، خود به خود در آب غوطه‌ور می‌شد و به این صورت، آب زراعی به‌صورت زمان‌بندی‌شده و کاملا عادلانه میان کشاورزان تقسیم می‌شد. به‌محض پر شدن آب پنگ، سهم آب نفر بعدی شروع می‌شد و متصدی پنگ‌خانه با صدای بلند کشاورز یا باغ‌دار بعدی را متوجه می‌کرد تا آب را به سمت اراضی خود هدایت کند و به اندازه‌ی سهمش از آب کشاورزی بهره گیرد.


موضوعات مرتبط: آثار تاریخی، مشکلات و انتقادات
[ جمعه هفدهم آبان 1392 ] [ 13:46 ] [ حامد علی اکبری ]

 تخریب اثر تاریخی و ساختن یک اثر تاریخی


با این که پیگیری های انجام گرفته توسط دوستان عزیز انجمن دوستداران میراث فرهنگی و فرمانداری ویژه نجف آباد و نامه های بچه های نجف آباد به مسئولین متفاوت و ابلاغ هایی که به گوش و دست شهرداری رسید اما همچنان بی عقلی و بی تدبیری مسئولان شهرداری ادامه دارد.

 

پنگ خانه جعفرآباد ثبت میراث فرهنگی توسط شهرداری تخریب و اثر مشابهی ساخته شود.

 

شهرداری نجف آباد واقعا


کارهای افتضاحی انجام میده.

 

هیچ عاقلی این کارها رو انجام نمیده.

 

یاد یه لطیفه افتادم که به یه نفر گفتند:


در شهر شما اثر تاریخی وجود داره


اون شخص گفت:

 

 قراره بسازند


حالا این کار ابلهانه داره


تو نجف آباد انجام میشه.


 


آثار دیگر نجف آباد  نیزهمچنین سرنوشتی مثل قدیمی ترین ساعت آبیاری جهان(پنگ خانه ها) دارند. برج های صفا تنها برج ها با سطح مقطعی مربع ایران دستور تخریب دارند و عصارخانه ی اخلاقی هم توسط مغازه دار سمت راستی مورد تهدید و آسیب قرار گرفته است.

من میخام بدونم شورای شهر با شعار های انتخاباتی شان در دفاع از آثار تاریخی کجایند خودم با چند نفرشون غیر مستقیم مکاتبه داشتم اما آنها به جرگه ی تخریب کنندگان آثار تاریخی پیوستند.


حالا ببینید به خاطر فقط چند متر در مسیر قرار گرفتن این بنا رو باید خراب کرد.

متن کامل خبر را بخوانید:

خبرگزاری ایمنا: رئیس انجمن دوستداران میراث تاریخی نجف آباد گفت: با وجود  پیگیری های متعدد دوستداران آثار تاریخی این شهرستان و ابلاغ دستورات قانونی به شهرداری مبنی بر اصلاح مهندسی بلوار ولیعصر جهت جلوگیری از تخریب اثر تاریخی “پنگ خانه جعفر آباد” در حال حاضر نمونه ای مشابه در نزدیک آن در حال ساخت است تا با پایان کار احداث آن اثر اولیه به صورت کامل تخریب شود.

حسین نجفی پور مدیر عامل انجمن دوستداران میراث فرهنگی نجف آباد در گفت و گو با خبرنگار ایمنا در نجف آباد ضمن اعلام این مطلب خاطر نشان کرد:« اداره کل میراث فرهنگی استان در اوایل تیر ماه سال جاری طی نامه ای به شهرداری نجف آباد با اشاره به ثبت این اثر تاریخی به شماره ۱۲۱۱۶ در تیر ماه سال هشتاد و چهار در فهرست آثار ملی،هر گونه تخریب و یا جابه جایی آن را غیر قانونی و قابل پیگرد قضایی دانسته ولی متاسفانه مسئولان شهرداری نجف آباد با نادیده گرفتن قوانین موجود بر تخریب این اثر منحصر به فرد اصرار دارند.»

نجفی پور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مکاتبه فرمانداری ویژه نجف آباد با شهرداری در این خصوص اظهار داشت:« محمودی فرماندار ویژه شهرستان و معاون استاندار نیز در نامه ای رسمی ضمن تاکید بر لزوم مدیریت ساخت ادامه بلوار ولیعصر،خواستار جلوگیری از تخریب این پنگ خانه شده است.»

لازم به ذکر است که در ساخت نمونه مشابه این اثر که  تا کنون حدود پنجاه درصد پیشرفت فیزیکی نیز داشته، از مصالح امروزی استفاده می شود که این امر نیز انتقادات زیادی را از سوی علاقه مندان آثار تاریخی نجف آباد در خصوص از بین رفتن وجهه تاریخی آن به دنبال داشته است.

نجفی پور در پایان سخنان خود با انتقاد از بی مهری های صورت گرفته نسبت به آثار تاریخی این شهرستان اضافه کرد:« با وجود قول هایی که از سوی مسئولان مبنی بر خرید عصارخانه اخلاقی به عنوان زیباترین و بزرگترین نمونه موجود در کشور داده شده بود، ولی در حال حاضر در سایه بی توجهی مدیران مسئول،یکی از مغازه های مجاور عصارخانه در زمان انجام تعمیرات به بخش هایی از این اثر آسیب های جدی وارد کرده است.»

منبع:نجف آباد نیوز


موضوعات مرتبط: خبری، آثار تاریخی، مشکلات و انتقادات
[ دوشنبه پانزدهم مهر 1392 ] [ 18:11 ] [ حامد علی اکبری ]

تصویر0038

قالی نجف آباد از دیرباز شهره ی عام و خاص بوده و هنوز با مشکلات مختلف در بعضی از خانه های شهر و معدود کارگاهها بافته می شود. این حرفه شغل های جانبی فراوانی داشته است که متاسفانه با صنعتی شدن بسیاری از صنایع دستی آن زمان از بین رفته است.

برای نمونه می توان به رنگرزی ، چله ریسی ، چعره سازی اشاره کرد.

در آینده نوشته ای کامل از این حرفه همراه با تمام جزئیات آن در وبلاگ  قرار خواهد گرفت.

در زیر تصاویر دستگاه قالی بافی و برخی از وسایل آن را مشاهده می نمایید:

عکس۰۰۷۸

تیغ (مخصوص بریدن نخ بعد از هر خفت زدن)

عکس۰۰۷۳

دفتین ( برای فشردن زیری و رویی بعد از بافتن هر رگ (رج) )

عکس۰۰۷۵

کناره پیچ (از سه تا پنج تار نح در دو طرف قالی پیچیده می شود.)

عکس۰۰۷۰

زیری (بعد از هر رگ (رج) بین دو تار قالی قرار گرفته و توسط دفتین کوبیده می شود)

عکس۰۰۶۸

چعره (بعد از زیری و رویی کشیدن مخصوص بریدن نخ های قالی اضافه و صاف نمودن آن)

عکس۰۰۶۶

نقشه ی قالی ( قابل ذکر است که قبلا نقشه های قالی روی فیبر چسبانده می شد ولی در چند سال اخیر پرس می شود.)

تصویر0039

چوب کوجی و چوب لاکاری

عکس۰۰۸۷

عکس۰۰۸۸

اتمام بافت قالی (بعد از تمام شدن جند نخ به فاصله های مساوی از میانشان پاره و به هم گره زده می شود)

عکس۰۰۹۳

عکس۰۰۹۹

و بعد هم بریدن تمام نخ ها

در پایان از تمام کسانی که در جمع آوری مطالب و تصاویر با من  همکاری داشته اند تشکر می کنم.


موضوعات مرتبط: آداب و رسوم، شغل های سنتی
[ یکشنبه چهاردهم مهر 1392 ] [ 10:59 ] [ حامد علی اکبری ]

به نظر شما ملاکهای مناسب و ایده آل یک شهردار و شورای شهر کارآمد چیست؟


و چه راههایی می تواند وضعیت آن را بهتر سازد؟
نظرات خود را بیان کنید تا در این پست قرار بگیرد.


نظرات ما:


1.دوری از هرگونه فساد اداری و مالی

2.دخیل دانستن نظرات مردم در حل معضلات شهر

3.انجام دادن پروژه های مفید و ملزم در سطح شهر

 

نظرات شما:


1.علی: ملاک شورای شهر خوب انتخاب شهرداران بومی و متعهد است. (نظر خصوصی)

2.منتظری: نبودن هیچ وجهه و گرایش سیاسی در شهردار و شورا (نظر خصوصی)

3.محمد: داشتن کارمندان با تخصص های مربوط مثل مدیریت (نظر خصوصی)

4.مریم:کسی که واقعا تخصص داشته باشه نه اینکه به زور سهمیه مدرکی داشته باشه.

5.


موضوعات مرتبط: نظر سنجی
[ سه شنبه دوم مهر 1392 ] [ 9:48 ] [ حامد علی اکبری ]
با این که خبرهایی از طرف مسئولان شهر به ویژه نماینده ی مجلس آقای ابوترابی در

مورد شروع این طرح بود اما این طرح بسیار کند پیش می رود و این خود باعث بروز

مشکل برای همشهریان و به ویژه دانشجویان دانشگاه شده است
.


در زیر عکسهایی در این طرح را مشاهده کنید:

موضوعات مرتبط: مشکلات و انتقادات، حرف دل
[ یکشنبه هفدهم شهریور 1392 ] [ 23:16 ] [ حامد علی اکبری ]

خبرگزاری ایمنا: تندیس پیرمرد اذان گوی نجف آباد که با بیش از چهار متر طول و وزن ۷ تن مِس یکی از منحصر به فردترین نمونه های موجود به شمار می آید پس از نزدیک به شش سال بلا تکلیفی شنبه هفته جاری در تقاطع خیابان هفده شهریور و میرداماد نجف آباد به صورت رسمی توسط دکتر ذاکر اصفهانی رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار ایمنا از نجف آباد این تندیس که سالها از ساخته شدن آن توسط استاد راعی یکی از هنرمندان شاخص عرصه مجسمه سازی شهرستان می گذرد، برای اولین بار در میدان اصلی ورودی نجف آباد برای کمتر از بیست و چهار ساعت نصب شد ولی با مخالفت تعدادی از ارگان ها به سرعت از این نقطه جابه جا شده و محل جایگزینی دیگری نیز برای آن پیدا نشده بود.

این مجسمه که چهره آن با الهام از صورت  قربانعلی مهدیه (پیشکار) پیرمرد  نود و چهار ساله نجف آبادی به عنوان آخرین بازمانده نسل طلایی معماران سازنده مساجد و حمام های قدیمی  در مدت یک سال ساخته  و برای پخش اذان در ساعات مشخصی از روز سیستمی در داخل آن پیش بینی شده است.

حمام های غلام، حیدر، صفا، اخوت، طاهر و یوسفی و مساجد صاحب الزمان، صفا، شیخ احمد و شبستان مدرسه حاج شیخ احمد (حوزه علمیه قدیم) از جمله مهمترین آثار تاریخی هستند که مهدیه پیرمرد خوش صحبت نجف آبادی در ساخت آنها نقش اصلی را بر عهده داشت است.

لازم به ذکر است که با رونمایی از این تندیس در  محدوده مرکزی خیابان تازه تاسیس میرداماد و بازار سنتی نجف آباد علاوه بر جلوه ای که به این نقطه داده خواهد شد، پخش اذان نیز فضایی متفاوت را برای مردم و بازاریان فراهم خواهد کرد.


منبع خبر:WWW.najafabadnews.ir


عکس: حامد علی اکبری


موضوعات مرتبط: خبری، افتخارات
[ یکشنبه دهم شهریور 1392 ] [ 14:5 ] [ حامد علی اکبری ]
شهردار نجف آباد استخدام گسترده غیر بومی ها

در طول شش سال مسئولیتش را تکذیب کرد.

منبع:
www.najafabadnews.irمن هیچ قضاوتی نمی کنم که در برابرش موضع گیری بشه فقط خودتان

که تو این 6 سال گذرتون به شهرداری خورده قضاوت کنید.


فقط به این تصویر بسنده می کنم.

و البته با یکم نوشته زیرش.اول یکم مات و مبهوت به یه جا خیره میشیم.


دوم جا می خوریم.


سوم از عصبانیت داد می زنیم.


چهارم از خنده روده بر میشیم.


پنجم آقای شهردار رو می سپاریم به خداوند منان.


ششم بعد از این همه فعالیت خواب می چسبه.


موضوعات مرتبط: خبری، مشکلات و انتقادات
[ یکشنبه سوم شهریور 1392 ] [ 18:22 ] [ حامد علی اکبری ]

همشهریان عزیز به نظر شما مشکل آلودگی نجف آباد از کجا منشا می گیرد؟


و چه عواملی در پیدایش آن دخیل است؟نظرات خود را در این مورد بیان فرمایید تا در این پست قرار گیرد.


نظرات ما:

1.دود ناشی از اتوبوس های گازوئیلی فرسوده شرکت واحد اتوبوسرانی

2.وجود شهرک های صنعتی اطراف محدوده ی مسکونی نجف آباد

3.افزایش جمعیت شهرنشینی و رشد بیش از حد وسایل حمل و نقل


نظرات شما:

1.فاطمه:افزایش ماشین های تک سرنشین

2.معین:وجود موتوسیکلت های فراوان

3.علی:کاهش فضای سبز و از بین رفتن باغات اطراف شهر

4.امیر:خودروهای فرسوده سطح شهر

5.بچه های باغ نیوز:نبود فرهنگ شهرنشینی

                         استفاده نادرست از ماشین و موتور سیکلت

                         تخریب باغات توسط افراد مختلف

                         مهاجرت از روستاها به شهرها

                         نگرش سنتی و معیوب مسئولین نسبت به شهر

6.محمد: نبودن فیلتر تصفیه ی هوا در کارخانه ها

7.مریم: نبود نظارت مستمر پلیس راهنمایی رانندگی به تردد وسایل نقلیه

8.

.

.


چون دیدم بحث نظرسنجی وبلاگ پرطرفداره میخام یه مطلبی را ذکر کنم.

همانطور که دوستان اطلاع دارند نظرسنجی ای سمت راست نوار ابزار وبلاگ قرار داشت تو این مدت که درباره کیفیت وبلاگ و مطالب اون از شما پرسیده بودیم یه خلاصه ای از اون رو خدمت شما عرض می کنیم.


مدت زمان نظرسنجی: حدود یک سال (از مرداد ماه 1391 تا مردادماه سال 1392 خورشیدی)

کل نظرات بازدیدکنندگان: 202 رای


نظرات:

           *عالی : 97 رای (48 درصد)

           *خوب : 57 رای (26.7 درصد)

           *متوسط : 27 رای (13.4 درصد)

            *بد: 10 رای (5 درصد)

            *نظری ندارم: 14 رای (6.9 درصد)

از همه ی دوستان گرامی سپاسگذاریم که در نظرسنجی ما شرکت نموده اند سعی گروه ما بر این است تا رضایت شما عزیزان را کسب نماییم البته این نظرسنجی ملاک نمونه بودن وبلاگ ما نیست و سعی ما بر این است که با همفکری و نظرات شما  مشکلات وبلاگ مرتفع شود. ما قصد داریم هر ماه در این پست نظرسنجی ترتیب داده و نظرات شما دوستان را جویا شویم پس همین الان به ما پیشنهاد دهید که ماه بعد نظرسنجی ما پیرامون چه موضوعی باشد. در ضمن ذکر کنم هر مشکلی در سطح شهر مشاهده می کنید با ما در میان بگذارید تا وبلاگ منعکس نماییم و در صورت لزوم به گوش مسئولین برسانیم.


با تشکر فراوان

مسئول نظرسنجی وبلاگ بچه های نجف آباد


موضوعات مرتبط: نظر سنجی
[ شنبه بیست و ششم مرداد 1392 ] [ 19:12 ] [ حامد علی اکبری ]

     آیت الله شیخ احمد حججی(ره)  فرزند مولی حسین سال 1303 هجری قمری در شهر عالم پرور نجف آباد به دنیا آمد. تحصیلات مقدماتی را در نزد پدر و در شهر خود گذراند. سپس به  حمایت پدرش به نجف اشرف مهاجرت نمود و از اساتید حوزه ی نجف استفاده نمود و به مقام علمی و اجتهاد رسید.

در سال 1330 هجری قمری به دنبال درگذشت پدر و وصیت او برای سرپرستی خانواده به ناچار نجف را ترک کرد و به زادگاهش نجف آباد برگشت. و این آغازی برای تلاش های فرهنگی جوانی 27 ساله برای توسعه ی فرهنگ مذهبی شهر بود. ایشان در مدت حضور در نجف آباد در اصفهان با دعوت علاقه مندان کلاس درس های مذهبی تشکیل می داد.

ایشان را در نجف آباد به عنوان موسس و بنیانگذار حوزه ی علمیه می شناسند.

آیت الله حسینعلی منتظری (ره) درباره ی استاد خود این چنین می فرمایند: « مرحوم شیخ احمد به جذب و پرورش طلاب در نجف آباد معروف بود ... روی طلاب عنایت داشت ... ایشان واقعا به نجف آباد و حومه ی آن خیلی حق دارد ، پدر من و خیلی از افراد دیگر تربیت شدگان ایشان بودند و من هم تقریبا تربیت شده ی ایشان هستم. »

همچنین ایشان می فرمایند: « اسم آقای بروجردی را از ایشان شنیدم. مردم با ایشان معامله اجتهاد و مجتهد می کردند. 26 و 27 ساله بود که از نجف برگشته بود، منبر می رفت و موعظه می کرد. من همراه او به اصفهان و قم آمدم و وقتی نجف آباد می آمد مردم از کثرت مراجعات  او را به این طرف و آن طرف (برای حل مشکلات) می بردند.

یک روز با الاغ از اطراف می آمدیم به من گفت شیخ حسینعلی ببین این الاغ ها به هم که می رسند احوال پرسی می کنند. » یعنی صدا می کنند. ایشان به کنایه ذکر می کرده که مردم وقتی به هم می رسند احوال پرسی نمی کنند.

آیت الله ابراهیم امینی می فرماید: « او عالمی بسیار خوش اخلاق و مهربان و بی آلایش و مخلص و با تقوا بود. در کمال سادگی زندگی می کرد.و در ترویج احکام دین و ارشاد مردم کوشا بود. »

از خصوصیات اخلاقی ایشان که مردم بیشتر ذکر می کردند مردمی بودن و خوش ذوق و اخلاقی بودن ایشان است همچنین ایشان در بیان اظهار نظر و انتقاد شجاع بود.

فرزند ایشان حجت الاسلام و المسلمین شیخ رضا حججی می گوید: «لباس و خوراک ایشان همان کرباس نجف آباد (لباس قدیمی مردم نجف آباد در معرض نابودی است) و نان جوین بود و پیوسته با طلاب علوم دینی مانند یک پدر مهربان و دلسوز رفتار می کرد و از آن ها دلجویی می کرد.»

شیخ احمد حججی در نیمه ی صفر سال 1365 هجری قمری در سن 62 سالگی در نجف آباد بر اثر دیابت درگذشت و در قبرستان قدیمی نجف آباد موسوم به شش جوبه به خاک سپرده شد. که متاسفانه بعد از انقلاب این قبرستان به پارک و فضای سبز تبدیل گردید. ( محدوده این قبرستان از میدان بسیج گرفته و تا پارک لاله و شهربازی ادامه داشته است. ) خاطر نشان می سازیم تاسف ما به این خاطر است که طبق گفته ی مسئولین آن دوران قرار بود بعد از تخریب این قبرستان به جای آن مسجد و مصلایی برای اقامه ی نماز جمعه ساخته شود و همچنین برای عالمان شهر هم که در قبرستان مدفون بوده اند مقبره ای ساخته شود. هنوز هم بعد از گذشت بیش از 30 سال مکان مناسبی برای این فریضه وجود ندارد. و مردم در بدترین شرایط نماز را اقامه می کنند.

آثار فرهنگی ایشان:

1.پایه گذار فرهنگ مذهبی و دینی مردم نجف آبادبه وسیله ی تبلیغ و تربیت شاگردان

2.تغییر قبله ی نجف آباد به طرف مایل به راست ( این در حالی بود که قبل آن قبله مستقیم بود.)

3.ساختن مسجد معروف شیخ احمد در چهارراه بازار که در اواخر دوره ی قاجار به همت ایشان ساخته شد. (بالای سقف ایوان حنوبی این مکان نوشته شده عمل غلامرضا مهدیه سال 1326 شمسی)

4. تربیت شاگردان و جوانان و آوردن آن ها به حوزه علمیه نجف آباد من جمله حاج علی منتظری ، حسینعلی منتظری ، عباس ایزدی ، ابراهیم امینی ، غلامحسین منصور ، سید محمد باقر حسنی ، ابوالقاسم حججی (برادر ایشان) ، سید جعفر طباطبایی ، ابوالقاسم پاینده ، نصرالله قضایی و ...


تهیه کننده مطلب: حامد علی اکبری

تهیه کننده عکس: (امید . س)


موضوعات مرتبط: بزرگان، افتخارات
[ جمعه یازدهم مرداد 1392 ] [ 13:53 ] [ حامد علی اکبری ]

کسی حق ندارد نان ما را کلوخ کند

اگر شما نیاز به چاپ ۴ عدد عکس پرسنلی در ابعاد ۳*۴ سانتی متر داشته باشید باید یه یک عکاسی مراجعه نمایید و هزینه ای بالغ بر ۱۰ هزار تومان پرداخت نمایید.

اما همه می دانند با پیشرفت جامعه و وجود دوربین های دیجیتال های پیشرفته در دست مردم و نیز بالا رفتن سواد دیجیتالی مردم  ، شاهد این هستیم که در اکثر منازل بدست حتی  اعضاء کوچک خانواده  بتوانند یک عکس پرسنلی را خود بگیرند و در منزل روتوش نمایند و درتعداد ۹ عدد عکس ۳*۴ را  در محیطی به اندازه ۱۰*۱۵ سانتی متر جای دهند.

اما مشکل اینجا است در مراکز چاپ عکس یه عکس در اندازه ۱۰*۱۵ سانتی متر را به قیمت ۳۰۰ تومان  میگیرند اما اگر ببینند شما همان عکس ۱۰*۱۵ را در آن عکسهای پرسنلی چیده اید ۳۰۰۰ تومان میگیرند.

اگر هم اعتراض داشته باشید می گویند “کسی حق ندارد نان ما را کلوخ کند ” . این متاسفانه در تمامی مراکز چاپ بصورت یک رسم درآمده و اجازه نمیدهند خود مردم از امکانات و فکر خود استفاده نماید و همیشه باید وابسته به این مراکز باشند. واقعا چرا علم اینجا حق پیشرفت ندارد؟


برگرفته از پایگاه خبری نجف آباد (www.najafabadnews.ir)


موضوعات مرتبط: حرف دل
[ دوشنبه هفتم مرداد 1392 ] [ 10:54 ] [ حامد علی اکبری ]

تنها برج کبوتر خانه ی مکعبی دنیا در نجف آباد

 

 در خطر تخریب جدی

 

برج های دوقلوی صفا

 

متن خبر:برج های کبوترخانه دوقلو صفا یا آق غلامعلی نجف آباد اصفهان تنها برج های با سطح مقطع مکعبی شکل کشور می باشند که بخشی از خانه ی دوران صفوی راتشکیل می دهند. این برج ها در ۲۵ اسفند ۷۹ به شماره ۳۴۸۲ در سیاهه ی آثار ملی کشور به ثبت رسیده است و شوربختانه هنوز ملک خصوصی محسوب می شود و در ماه های اخیر مالکان از طریق دیوان عدالت اداری کشور حکم تخریب این بنا را گرفته اند و بیم آن می رود که هر لحظه تخریب شود و به تاریخ بپیوندد.

 

برگرفته از:فکر سبز

 

ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که علاوه بر این که هیچ مسئولی پاسخگو نیست حتی چند وقت پیش مالکان این بنا درخواست خرید آن را به سازمان میراث فرهنگی پیشنهاد نمودند اما این سازمان با خرید این اثر تک و منحصر به فرد جهانی موافقت نکرد. متاسفنه این بنا به علت مرمت نشدن خود به خود در حال تخریب می باشد.

یاد باد آن روزگاری که نجف آباد پر از کبوتر خانه بود ۱۱ عدد از آنها در کوچه ای با نام کوچه کفتری قرار داشت...!! همه تخریب شدند و امروز هم نوبت برج های صفاست...

نگذاریم حلقه ی تاریخی ما با گذشته توسط عده ای نادان قطع شود.

 

آخرین عکس این بنا را مشاهده کنید:

 

 


موضوعات مرتبط: آثار تاریخی، مشکلات و انتقادات
[ شنبه بیست و دوم تیر 1392 ] [ 12:19 ] [ حامد علی اکبری ]
باغ حسن خان: محل فعلی بانک ملی شعبه ی مولوی واقع در خیابان امام خمینی (خیابان شاه سابق) باغ نسبتا کوچکی وجود داشته که به آن " باغچی حسن خان " می گفتند. این باغ از اولین مراکز نمایش رقص به سبک غربی ها در نجف آباد بود.

روبروی درب ورودی آن در کنار جوی آب درخت نارون کهنسالی وجود داشته است که محل ورود آن را به مشتاقان نشان می داد.با ورود به آن از داخل دالانی عبور کرده که در دو طرف ان قهوه خانه ای وجود داشت. وارد محیط اصلی باغ که می شدی فضایی برای نمایش وجود داشت در فضای باغ درختان متنوع و گلهای یاس خوشبو وجود داشته است.

مسئول قهوه خانه فردی به نام "ابوالقاسم" بود که همه روزه عصرها مراسمی در باغ ترتیب می داد و بلیط آن دو نیم ریال بود.گروههایی که در این باغ هنرنمایی می کردندعموما از اصفهان دعوت می شدند. ارکستری که بعضی اوقات در این باغ به کار نمایش و موسیقی می پرداخت به دسته ی "هادی خان" معروف بود.

رفتن به باغ جای تامل بوده و افراد مومن و متشرع هرگز به آنجا پا نمی گذاشتند. و از رفتن فرزندان و آشنایان جلوگیری می کردند. یکی از مشککلات و شاید علت تحریم کردن جوانان در رفتن به باغ حسن خان ، حضور زن هایی از اصفهان در نمایش و بعضا رقص بود که بیشتر از همه چیز غیر قابل تحمل و بخشش بود. مراسمی که در این باغ انجام می شد بعدا به گاراژ قنبر علی خان واقع در سه راه امیدی منتقل شد.نهایتا این باغ تا اواخر دوران رضا شاه پهلوی محل نمایش و تفریح بود.

باغ آش برگی:باغاتی در شمال شهر بود که از آب قنات صندل مشروب می شد. میوه ی عمده آن انار های شیرین بود که عمدتا به اصفهان حمل می شد.

باغ کهنه گچی:باغی در خیابان رضایی جنوبی بود. که قبل از این که در ان کشت . کار شود  از خاک ان برای پختن گچ استفاده می  شد. و دلیل نام گذاری آن هم به همین دلیل بوده است.این باغ دارای درختان تنومندی بوده است به ویژه گردوی ان مشهور بوده است.

باغات گل تپه(گلزار تپه): منطقه ی وسیعی از جنوب نجف آباد می باشد.که در امتداد خیابان گلزار تپه (شهدای غربی) تا بیشه می باشد. آب آن از قنات های نجف آباد تامین می شده است. و عمدتا درختان بادام ، گردو و انار درآن کاشته می شده است.از جنوب این باغات قنات خارون عبور می کرده است که آب و هوایی خوش و مطبوع بوده است. دلیل نام گذاری با این دلبل بوده است که جویی از وسط این باغات عبور می کرده است که کنار آن گل های سرخ کاشته شده بود.

باغت خان: در منتهی الیه غرب نجف آباد در شمال و جنوب و خیابان شاه باغاتی با اب فراوان و جود داشته است که موسوم به باغات خان بوده است.نواری باریک و طولانی به عرض تقریبی 50 متر و طول بیش از سه کیلومتر موسوم به بیشه ی نجف آباد در جلوی این باغات قرار دارد که دائما سه جوی آب در بین این درختان جاری است.

درختان کهن چنار ، سنجد و گردو این منطقه را به پارکی طبیعی و همیشگی تبدیل کرده اند. و در طول 400 سال فضایی برای نشستن و استراحت کشاورزان و عمه ی مردم بوده است که در خشکسالی های چند سال اخیر بیشتر درختان آن خشکیده یا قطع شده اند.ولی اگر هنوز همتی شود می توان آن را به حال سابق برگرداند.

باغ بیدمشکی: این باغات در جنوب غربی قرار د ارد از میان این باغات جوی خارون عبور می کرده است. مساحت تقریبی آن چهل جریب می باشد. در اطراف این باغ درختان بیدمشک قرار دارد و دلیل این نامگذاری همین بوده است.

باغات محمود آباد: محمود آباد منطقه ای در جنوب نجف آباد است که شمال آن به جوی خارون و جنوب آن به بیابان های جوزدان می رسد.این مزرعه ی بزرگ به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم می شود. که شمال آن را باغات محمود آباد و جنوب آن را صحرای محمود آباد می گویند.دو خیابان اطراف این باغات قرار دارد که فضای زیبایی دارد. درختان اغلب این باغات انار و بادام می باشد.منبع:برگرفته از کتاب قنوات و شبکه آبیاری شهرستان نجف اباد نوشته ی فضل الله خلیلی با تخلص


موضوعات مرتبط: محیط زیست
[ سه شنبه یازدهم تیر 1392 ] [ 12:11 ] [ حامد علی اکبری ]
دو پنگ خانه ی نجف آباد ثبت ملی شدند.

به شماره ی 12116 در آثار ملی کشور
چند روز پیش شهرداری منطقه 3 نجف آباد تصمیم گرفته بود در جهت خیابان کشی و

ادامه ی بلوار ولیعصر تا خیابان دلگشا یکی از دو پنگ خانه را تخریب نماید که با همت عالی

انجمن دوستداران میراث فرهنگی نجف آباد این اثر ثبت ملی و شهرداری نیز از این عمل قبیح

فعلا دست برداشت.
از فرماندار نجف آباد و اعضای این انجمن از طرف تیم وبلاگ
بچه های نجف آباد تشکر می نماییم.


موضوعات مرتبط: آثار تاریخی
[ جمعه هفتم تیر 1392 ] [ 11:6 ] [ حامد علی اکبری ]
اعضای اصلی:

 ۱- ناصر اکرامیان کد ۱۲۶۱-۱۵۳۹۰ رای

۲- محسن پور نمازیان کد ۱۴۱۸-۱۵۱۶۲ رای

۳- مجید پزشکی نجف آبادی کد ۱۴۱۲-۱۱۶۷۷ رای

۴- مجتبی گودرزی کد ۱۷۶۲- ۱۱۲۴۹ رای

۵- حسن یوسفی نژاد کد ۱۹۱۲-۱۰۰۵۱ رای

۶- مرتضی حاجی صادقیان  کد ۱۴۶۸-۹۹۷۰ رای

۷- جواد حجتی کد ۱۴۷۱-۹۷۹۴ رای

۸- شهرام الله آبادی کد ۱۲۶۲-۸۸۵۶ رای

۹- محمود حقیقی نجف آبادی کد ۱۴۸۲-۸۵۳۰ ر ای

۱۰- قربانعلی مومنی کد ۱۷۸۱-۸۱۶۲ رای

۱۱- محمد حسن آسیابانی نجف آبادی کد ۱۲۱۵ – ۷۹۹۸ رای

۱۲- مهدی فتحیان نجف آبادی کد ۱۶۹۱ – ۷۸۲۶ رای

۱۳- سوسن خسروی کد ۱۴۹۱- ۷۵۹۰ رای


اعضای علی البدل:

۱۴- مصطفی حجتی نجف آبادی کد ۱۴۷۴- ۷۱۰۰ رای

۱۵-مهر اعظم خاکی نجف آبادی کد ۱۴۸۶- ۶۷۵۳ رای

۱۶- مهدی مهدیه نجف آبادی کد ۱۸۵۲- ۶۷۱۶ رای

۱۷- محسن میر معنی کد ۱۸۵۷- ۶۴۴۶ رای

۱۸- عیدی محمد طرقی کد ۱۶۲۴- ۶۳۴۶ رای

۱۹- هادی گودرزی کد ۱۷۶۵ – ۶۲۲۴ رای


امید است اعضای شورای شهر با مشکلات شهر با سعه ی صدر برخورد و در جهت رفع آنها تلاش نمایند.موضوعات مرتبط: انتخابات
[ دوشنبه بیست و هفتم خرداد 1392 ] [ 10:5 ] [ حامد علی اکبری ]
بسمه تعالی

چون فردا روز انتخابات است لازم دیدیم، از میان بیش از 160 نامزد انتخابات شورای شهر نجف آباد تعدادی از آنها را پس از تحقیق فراوان اعلام نماییم که شایستگی این وظیفه را داشته و از میان بقیه نامزد ها از پس این مسئولیت بهتر برآمده و به امور شهر بهتر رسیدگی می نمایند.


1.مهندس مجید پزشکی

2.مهندس عباس حمیدی

3.مهندس سعید آشیان

4.مهندس حسینعلی معینی

5.مهندس مجتبی گودرزی

6.مهندس فاطمه مهدیه

7.مهندس محسن شریفی

8.مهندس حمید منتظری

9.مهندس حمید کاظمی

10.مهندس مهران امیرپور

11.مرتضی حاج صادقیان

12.محسن پورنمازیان

13.جواد حجتی

14.وجیهه کرداریان

15.محسن میرمعنا


امید است مردم شریف نجف آباد از میان این افراد ، افراد شایسته را انتخاب نمایند.

به امید شورایی کارآمد و توانا

تیم وبلاگ بچه های نجف آباد


موضوعات مرتبط: انتخابات
[ پنجشنبه بیست و سوم خرداد 1392 ] [ 12:23 ] [ حامد علی اکبری ]
باز هم تاریخ ما را سوگوار مردی از تبارآزادگان مجاهد

 و فقیهی وارسته از شمار عالمان پاسبان حریم تشیع نمود.

درگذشت فقیه عالی مقام، یارباوفای امام و فقیه عالیقدر

 
آیت الله سید جلال الدین طاهری

را به پیشگاه حضرت صاحب الزمان(عج) و مردم شهید پرور

نجف آباد و اصفهان تسلیت عرض می نماییم.

مدیریت وبلاگ: حامد علی اکبری


موضوعات مرتبط: پیام تسلیت
[ شنبه هجدهم خرداد 1392 ] [ 11:39 ] [ حامد علی اکبری ]
به گفته ی رئیس اداره ی آب و فاضلاب نجف آباد از 480 کیلومتر لوله گذاری

فاضلاب در نجف آباد تنها 27 کیلومتر آن طی 17 سال تکمیل شده است.
با یه تناسب ساده اگه تو 17 سال ، 27 کیلومتر از 480 کیلومتر تکمیل شده پس با این پیشرفت و اعتبار

در حدود 300 سال آینده فاضلاب نجف آباد تکمیل خواهد شد!!!
تصفیه خانه اش که فعلا معلوم نیست کجاست...

از اعضای جدید شورای شهر خواستاریم پیگیر این مسئله باشند و مثل اعضای قبلی نشه...

شما هم اگه از این طرح های نا تمام سراغ دارید در قسمت نظرات ذکر کنید...

[ دوشنبه ششم خرداد 1392 ] [ 13:39 ] [ حامد علی اکبری ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ در تیرماه 1390 راه اندازی شده است و انشا الله بتونه وبلاگ خوبی باشه برای همه ی همشهري هاي گل نجف آبادي.هر نظر و پیشنهادی در مورد این مجموعه دارید با ما در میان بگذارید.اگه خواستید مطلب جالبی توی سایت قرار داده بشه بگید. در صورت امكان مي توانيد با ما همكاري نموده و نويسنده ي افتخاري وبلاگ شويد.
با تشکر از همه
تهیه کننده:حامد علی اکبری
hamedaliakbari27@yahoo.com
hamedaliakbari27@mihanmail.ir
hamedaliakbari27@gmail.com
00989307861958+

در این قسمت میخام ویژگی های منحصر به فرد شهر رو اشاره کنم هرکس هر ویژگیه دیگه به نظرش می رسه در قسمت نظرات ذکر کنه تا تو این قسمت وارد بشه.

(((((ویژگی های نجف آباد)))))

1.موسس شهر دانشمند فرزانه ی عصر صفوی شیخ بهایی(ره) است.

2.نجف آباد را شهر عصارخانه ها می نامند که یکی از منحصر به فرد ترین عصارخانه های دنیا عصار خانه ی اخلاقی (آقابزرگ) در قلب شهر نجف آباد است از دیگر عصارخانه های آن می توان به عصار خانه ی آیتی و زمانیان و حاج نوروز و بابارضا در خیابان امام خمینی و عصار خانه یمانی در خیابان فردوسی شمالی و عصار خانه بابا محب در جاده ی ورودی ویلاشهر اشاره کرد.

3.دو برج کبوتر خانه منحصر به فرد در نجف آباد یافت می شود که در کمتر جایی یافت می شود یکی ارگ بزرگ شیخ بهایی(مرمت شده) و دیگری برج های دوقلوی صفا(در حال تخریب).
(قابل ذکر است که در نجف آباد در قدیم 50 کبوترخانه وجود داشته که در مناطق مختلف از جمله کوچه برجی ، کوچه کفتری ، باغ ملی و ... قرار داشته است)برج و باروی خندق در ابتدای خیابان دانش ، برج های دوازده گانه در کوچه برجی (دلگشا) ، برج های کامسرای سید رضا و برج های حسین و حسن کله پز در باغ ملی نیز برج های معروف نجف آباد بوده که دیگر اثری از آن ها نیست.

4.نجف آباد شهر علما و دانشمندان و هنرمندان بزرگ و نام آوری می باشد از جمله آیات عظام منتظری ، عالم نجف آبادی ، سجادی ، صالحی ، ایزدی ، امینی ، ریاضی و حججی.و همچنین استاد ابوالقاسم پاینده و پروفسور اسرافیلیان و کیومرث پور احمد و استاد مهدی آیتی و حاج علی منتظری و سید مجتبی آیت و پروین دخت یزدانیان (بی بی) و استاد نصرالله معین

5. شهر نجف آباد(بخش مرکزی) یکی از بزرگترین گلزارهای شهدای کشور را داراست با بیش از 2500 شهید گلگون کفن که در این گلزار آرمیده اند که با مناطق حومه این شهرستان در کل 4000 شهید را به خود اختصاص می دهد.

6.نجف آباد بیش از 4260 جانباز و آزاده تقدیم انقلاب نموده است.(3870 جانباز و 390 آزاده)

7.از اولین شهرهایی که در پیروزی انقلاب نقش داشته اند و در کمتر جایی ذکر می شوند نجف آباد است که نمود آن شهدایی همچون شهید محمد منتظری و شهید دکتر سید حسن آیت است.

8.نجف آباد شهری است که در آن بلاهای طبیعی مثل زلزله کم رخ نشان می دهند.

9.سنگ نگاره های 3 تا 7 هزار ساله در شمال شهر در مجاورت پارک کوهستان موجود است که نمود قدمت این ناحیه است.

10.نجف آباد بزرگترین بازار غرب استان را داراست که از شهرهای همجوار در استان از آن استفاده می کنند و دلیل آن کاسبان و بازاریان متدین و خوش انصاف است.

11.از جمله بزرگترین پارک های کوهستانی استان در شمال نجف آباد در منطقه ای خوش و آب و هوا قرار دارد.

12.نجف آباد تنها شهری در کشور است که بیشتر مسئولان آن اهل شهر نیستند اما با همت مردم پیشرفت خوبی نموده است.

13.شمال و جنوب نجف آباد را باغات مصفایی فراگرفته که با کمبود آب همچنان سبز مانده اند.

14.بخش مرکزی نجف آباد حدود 80 مسجد در خود جای داده است که از این میان مساجد نصیر ، ارشاد ، صفا ، بازار ، حکیم ، حججی از قدمت تاریخی برخوردارند.

15.نجف آباد اولین ساعت آبی (آبیاری) تاریخی جهان را داراست که با پیچیدگی بسیار در ساختمان هایی به نام پنگ خانه قرار دارد. که یک مورد از آن همچنان با کارشکنی های مسئولان و با همت انجمن دوستداران میراث فرهنگی باقی مانده است و یک مورد نیز در روز 8 آبان ماه 1392 (روز فقر فرهنگی نجف آباد) به دست توانای شهردار وقت آقای منتظری و همه ی پرسنل شهرداری نجف آباد تخریب گردید! و به تاریخ پرفراز و نشیب شهر پیوست. این اثر بعد از عمارت زیبای شهرداری دومین اثری بود که توسط شهرداری به راحتی و شبانه تخریب شد.

16. دبیرستان منتظری نجف آباد با تقدیم 250 شهید دانش آموز رتبه ی اول کشور را داراست که شاهد آن تابلویی است که عکس این شهدا در آن قرار گرفته و دردبیرستان نصب شده است.

17.نجف آباد بزرگترین دانشگاه آزاد اسلامی کشور را با مساحتی حدود 1277 هکتار و حدود 30 هزار دانشجو در 185 رشته و 12 دانشکده داراست. این دانشگاه با همت آیت الله ایزدی تاسیس شد.

18.یکی از بزرگترین کتابخانه های خاورمیانه کتابخانه ی مرکزی دانشگاه آزاد نجف آباد در 7 طبقه با امکانات به روز می باشد.

19.دو شیرینی سنتی نجف آباد (اگردک) و (کاماج) است که طعم بی نظیری دارد و اخیرا نیز به صورت صنعتی تولید می شود.

20.غذاهای سنتی نجف آباد عبارت است از:
آش کولوچی
آش آلوچه
آماج
گوشت و لوبیا
آش برگ
کوفته چی
آش شله قلمکار
کالاجوش
نخوداب
آش جو
گداخته
دلمه برگ مو
شوروا
کشک و بادمجون

21. نجف آباد حمام سنگی زیبایی دارد به نام حمام اخوت که قرار است از آن به عنوان موزه ی مردم شناسی استفاده شود. اما با بی توجهی مسئولین هوز از آن بهره برداری نشده است.
حمام صفا از دیگر حمام های شهر نیز همچنان پا برجاست. اما حمام های دیگری مثل حمام میدون ، آفتحلی و کوچه شاه (ارشاد) به دست تاریخ سپرده شده است.

22.در کوههای شمال شهر اثری به نام کوه لیزونک واقع است که دارای قدمت زیادی است. که در هیچ جای کشور مشابه آن پیدا نشده است.

23.نجف آباد تنها شهری است که در آن امامزاده یافت نمی شود و اگر هم باشد خارج محدوده ی شهری است این نشان از این است مردم شهر نجف آباد به دور از خرافات زندگی می کنند و تنها شهری در کشور هستیم که از رشد قارچی امامزاده ها در امان مانده ایم!

24.نجف آباد بیشترین شهدای نماینده ی (مجلس) را به خود اختصاص داده است. که عبارتند از شهید محمد منتظری ، شهید حجه الاسلام رحیمی و شهید سید حسن آیت.

25.نجف آباد بیشترین شهدای امدادگر کشور را در جنگ تحمیلی داشته است.

26.روستای شهید پرور حاجی آباد نجف آباد در بین روستاهای کشور بیشترین شهید را تقدیم انقلاب نموده است.

27.نجف آباد را شهر چند ملیتی می نامند...

28.نجف آباد در بین شهر های استان بیشترین معلم را داراست.

29.اولین حکومت نظامی کشور در دوران انقلاب در نجف آباد برقرار گردید که این نشان روحیه ی مبارزه با ظلم و دفاع از حق مردم شهرستان می باشد.

30.نجف آباد جزو 30 شهری در کشور می باشد که دارای فرمانداری ویژه است.

31.نجف آباد را 17 قنات آبیاری می کرده است که تعدادی از آن ها در زمان قبل از اسلام توسط زرتشتیان حفر شده است. مانند: کهریز صندل ، شیربچه ، خارون ، آب سوری ، ناظری ، قرق و...

32.میوه های نجف آباد شهره ی عام و خاص است که از جمله ی آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
توت قیچی - توت سیاه - کوج - آلوچه - سنجد - انگور فخری و عسگری و سیاه - انار شیرین و میخوش - کنجونی - انجیر سفید و سیاه - گردو کاغذی و سوزنی - بادام مامایی و نازکه و پسای

3.نجف آباد را پایتخت زنبورداری کشور می نامند که نمود آن 350000 کلنی زنبور عسل و تولید 3000 تن عسل در سال می باشد.

34.یک چهارم صنایع استان اصفهان در نجف آباد در بیش از 5 شهرک صنعتی تجمع پیدا کرده است.

35.نجف آباد در زمینه ی ورزشی بیش از 200 ورزشکار آسیانی و بین المللی دارد که موفق به کسب مدال از مجامع جهانی ورزشی گشته اند.

36. حدود 80 نفر از سرداران دفاع مقدس از نجف آباد جنگ را مدیریت می کردند.

37.از مشاغل سنتی شهر نجف آباد می توان به موارد زیر اشاره کرد:
نمد مالی (کالامالی)
مسگری
قلمکاری
گیوه دوزی
قیچی و دفتین سازی
قالی بافی
رنگرزی
نخ تابی
چاقو سازی
کار بافی (کرباس)
لوده بافی (سبد بافی)
چیت گری
خورجین بافی
و...

38. خانه های تاریخی شهر فراوان است که حدود 50 خانه ی تاریخی را شامل می شود که از جمله می توان موارد زیر را اشاره کرد:
خانه ی تاریخی لطفی (مرمت شده توسط شهرداری و قابل بازدید) (قاجاری) (خیابان فردوسی)
خانه تاریخی گلشنی (قاجاری)( خیابان فردوسی)
خانه تاریخی نوریان (خیابان شریعتی)
خانه تاریخی غلامحسین معین (ضلع جنوبی باغ ملی)
خانه تاریخی آیت (روبروی حسینیه میرزاخانیها)
خانه تاریخی تدین
خانه تاریخی حمله داری
خانه تاریخی آصف
خانه تاریخی میرزا حسین فاضل
خانه تاریخی عباس ذبحی
خانه تاریخی فتحی
خانه تاریخی اخلاقی
خانه تاریخی آذری
و...

39.نجف آباد در قدیم به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شده بود که خط وسط آن خیابان قباد یا کباد (17 شهریور فعلی) بوده و به محله شمالی آن پنج جوقه و محله ی جنوبی آن را شش جوبه می گفتند و با گذشت زمان نجف آباد را به 7 محله تقسیم کردند:
محله یاور (محدوده ی چهار را فردوسی و سه راه امیدی)
محله چهارسوق (محدوده ی اطراف باغ ملی)
محله حکیم (محدوده ی خیابان قدس و شیخ بهایی)
محله قبرستون (محدوده ی خیابان دانش و سعدی و حسینیه اعظم)
محله کوچه شاه ( محدوده ی اطراف مسجد ارشاد)
محله لرها یا نصیر (محدوده ی اطراف مسجد نصیر در خیابان قدس)
محله پل سنگی
قابل ذکر است خانه های موجود در این محله ها بسیار کم بوده و بین محلات باغات زیبایی قرار داشته که اکنون از آن ها خبری نیست.

40.از باغات قدیم نجف آباد می توان موارد زیر نام برد:
باغات شاه (خیابان امام خمینی)
باغات شمال (شمال شهر)
باغات وزیر (کوچه وزیری)
باغات گلزار تپه (خیابان شهدای غربی تا بیشه)
باغات خان (خیابان امام خمینی)
باغات شاه آباد (نزدیک ویلاشهر)
باغات گود ناظر (انتهای شرقی خیابان شریعی)
باغات نو (جنوب شرقی نجف آباد)
باغات دامجرد (شمال غربی نجف آباد)
باغات محمود آباد (جنوب نجف آباد)
باغ حسن خان (خیابان امام محل فعلی بانک مل شعبه مولوی)
باغ آش برگی (شمال شهر)
باغ کهنه گچی (خیابان رضایی جنوبی)
باغ بیدمشکی (جنوب غربی نجف آباد)
و...

41.از سقاخانه های معروف نجف آباد می توان موارد زیر را نام برد:
سقاخانه سرشارا - سقاخانه حاج اسحاق - سقاخانه کوچه شاه - سقاخانه شاطر مهدی - سقاخانه سر ایستگاه - سقاخانه کوچه شاه چنار - سقاخانه اسمال حج یدالله و ...

42.و یاد باد کوچه های قدیمی شهر که همچنان بعضی از آن ها ورد زبان مردم است و چه خوب و شایسته بود که شهرداری از گذشته تا به حال اسم کوچه ها که اکنون خیابان شده اند را تغییر نمی داد و یا حداقل بر تابلوها نام قدیم آن ها را ذکر می کرد. این کوچه ها بیش از 100 کوچه بوده اند که به اختصار نام بعضی از آن ها را ذکر می کنیم:
کوچه گردوی: خیابان بزرگمهر
کوچه آشیخ ابرام: خیابان ریاضی
کوچه مرده شورا: خیابان میرداماد در بازار
کوچه ملا: کوچه ملا صدرا مقابل مسجد بازار
کوچه برجی: خیابان دلگشا
کوچه زردلوی: خیبان امیرکبیر
کوچه باغ کلاغی یا تنگه: خیابان گلبهار
کوچه ماسه ی : خیابان کشاورز
کوچه شاه: خیابا امام خمینی
کوچه اربابی: خیابان مکتب
کوچه نصیر: خیابان نصیر الدین طوسی
کوچه باغ کهنه گچی: خیابان رضایی جنوبی
کوچه کهریزی: خیابان باهنر
کوچه بابی ها: خیابان فردوسی
کوچه رجب: خیابان فرخی
کوچه قباد: خیابان 17 شهریور
کوچه یاور: خیابان شریعتی
کوچه عباس ماسی: کوچه خانه معلم سابق
کوچه پیری: انتهای خیابان دانش
و کوچه های شاه چنار - بره ای - حمام کهنه - تخت کش ها باغ کهنه گچی عباس آق کوچیک - یخچالی - کپلی - ویرابی - پل سنگی - خاکی ها - کوجی - خربزه ای - کارخانه برق - زیر آسیاب - کله پزا - بته کش ها - گله ای - شاه مهدی - میرزا رضا - زنبوری ها - پونه ای و ....

43.از مکتب داران ومعلمان قدیم نجف آباد که گذشتگان ما و افراد دور و بر ما زیر دست آنها آموزش دیده اند می توان افراد زیر را اشاره کرد:
ملاحسین مساله گو
ناظم مروی
ملا غلامعلی بابا شیخ علی
ملا تقی
سید جناب
ملا حسینعلی مسجدی
شیخ باقر شفیعی
حسن چوپانی
ملا عبد الله بابایی
قربانعلی شمس
فاطمه باستانی
فاطمه بیگم مدرس
استاد ربابه
عمه حاج خانم
خدیجه حافظی
معصومه محمدی
حاجیه خاتون

44.از نمایندگان مجلس شورای ملی قبل از انقلاب می توان نمایندگان زیر را ذکر کرد:
ابراهیم کسرایی
استاد ابوالقاسم پاینده
هوشنگ صمصام بختیاری
دکتر عیسی قلی امیر نیرومند
حسن شهیدی
محمود محمود
نصرت الله فاطمی
حیدر علی امامی
امیر حسین خان ایلخانی
و غلامحسین میرزا

45.اطبا تجربی قدیمی ، پزشکان و عطاران نجف آباد:
(اطبا قدیمی)
دکتران اسدالله طبیبی ، فتح الله خان مهجور ، حبیب الله حکیمی ، ملا عباس پزشکی ، آسید مهدی آیت ، آ سید کاظم آیت ، حاج آقا ناصر حجت ، حکیم رجب برومند ، نعمت الله برومند ، علی خان مدرک ، جلالی ، عباس آذری ،
(اطبا محلی)
آقا بیگم چشم دوا کن ، بیگم شلی ، شاه بگوم
(ماما)
خانم ناظمی
(تله بنداز)
محمد علی حاج عابدین
حاج محمد علی کدوی
اکبر کهنه چین
(دندان کش)
استاد حاجی رنجبر
استاد قنبر خزائلی
استاد خانعلی
کربلایی شیر علی
(عطاران)
ملا حسن گمبلی ، حاج میرزا مهدی شریف ، صادق عطاری ، میرزا هاشم صادقی ، دایی نعمت حکیمی ، حاج میرزا علی شریف ، نوروز علی پاینده ، حاج علی محمد پاینده
امکانات وب

Powered by WebGozar

تماس با ما

آمار سایت